FAL

Ünlü Türk şairi Orhan Veli Kanık ve usta hikayeci Sait Faik Abasıyanık çok iyi iki arkadaşmış. İkisinin de hiçbir zaman parası olmamış. Çünkü paraları varsa onu hemen harcarlarmış.

Bir gün her zamanki gibi İstiklal Caddesinde yürüyorlarmış. Hava çok soğukmuş ve kar yağarken onlar rahat rahat yürüyerek sohbet ediyorlarmış. Bu sırada bir çingeneye raslamışlar. Çingene “ Gençler bir lira verirseniz falınıza bakarım.” demiş. Pek ilgilenmeyip yürümeye devam etmişler. Ama çingene onların arkalarından bağırmış: “ Geleceğinizi öğrenmek istemez misiniz?” . Orhan Veli hemen geri dönmüş ve çingeneyi kolundan yakalayıp “ Sen benim değil, ben senin falına bakacağım” demiş. Ama çingene yine de parasından vazgeçmeyip almak istemiş. Bunun üzerine Orhan Veli, Sait Faik’teki son bir lirayı borç alıp çingeneye vermiş ve onun elini tutup falına bakmaya başlamış.

O kadar güzel anlatıyormuş ki, çingenenin ağzı onu dinlerken bir karış açılmış ve “ 12 yıldan beri fal bakıyorum, fakat senin gibi güzel fal bakan şimdiye kadar hiç görmedim, bundan sonra birinin falına bakarsam Allah belamı versin” demiş. Çingene yanlarından uzaklaşırken iki arkadaş birbirine bakıp gülüşmüşler.

Artık ikisinin de parası yokmuş, ama karınları çok açmış. Her zaman gittikleri lokantaya uğramışlar ve lokantacıdan utanarak veresiye yemek istemişler. Lokantacı da bu iki iyi arkadaşa severek yemek vermiş. Onlar yemek yerken her yine edebiyat ve şiir hakkında konuşmaya devam etmişler.

LÜTFEN CEVAP VERİNİZ.

 1. Orhan Veli ve Sait Faik’in niçin paraları yokmuş?
 2. Çingene onlara ne demiş?
 3. Orhan Veli çingeneye vermek çin parayı nereden bulmuş?
 4. Orhan Veli iyi fal bakmış mı?
 5. Faldan sonra çingene ne demiş?

DOĞRU MU? YANLIŞ MI?

 1. Çingene onlardan bir lira istemiş.
 2. Çingene Orhan Veli’nin falına bakmış.
 3. Çingene 22 yıldır fal bakıyormuş.
 4. Yemekte edebiyat ve şiir hakkında konuşmuşlar.

LÜTFEN BOŞLUKLAR DOLDURUNUZ.

 1. Bir gün ………………………………………… İstiklal Caddesinde yürüyorlarmış.
 2. Çingene “ ……………………………………………istemez misiniz?” demiş.
 3. “ ………………………………………………………..bakacağım” demiş.