YALANCI ÇOBAN

Bir zamanlar bir köyde genç bir çoban varmış. Her gün koyunları çayırlara götürmüş. Bir gün canı sıkılmış ve eğlenmek için bir oyun oynamak istemiş. Koyunları ormanın içine bırakarak köye doğru koşmuş ve bağırmış:

 • İmdat, imdat, kurt geldi, kurt geldi.

Bunu duyan köylüler hemen çobanın yardımına koşmuşlar. Koyunları ve çobanı görünce onun şaka yaptığını anlamışlar, çobana kızarak geri dönmüşler. Bu sırada çoban çok eğlenmiş ve gülmüş. Bu oyunu birçok defa tekrarlamış; köylüler her sefer ona inanmış ve yardıma koşmuşlar. En sonunda köylüler bu oyundan bıkmışlar “ Bir daha bu çobana hiç inanmayacağız “ demişler.

Yine bir gün çoban koyunları çayırlara götürmüş. Koyunlar otlarken ormandan birkaç kurt çıkıp koyunlara saldırmış. Çoban “İmdat, imdat” diye bağırmış ve yardım istemiş, ama köylüler yine çobanın yalan söylediğini sanmışlar ve onun yardımına koşmamışlar. Akşam olmuş, ama koyunlar ve çoban köye dönmeyince herkes merak etmeye başlamış. Köylüler toplanıp çayırlara çobanı aramaya gitmişler. Sonunda ormanın kenarında çoban ve koyunları parçalanmış olarak bulmuşlar.

LÜTFEN CEVAP VERİNİZ.

 1. Çoban her gün ne yaparmış?
 2. Çoban niçin yalan söylemiş?
 3. Köylüler artık niçin çobanın yardımına koşmamış?
 4. Akşam olunca niçin köylüler çobanı merak etmişler?
 5. Çobana ve koyunlara ne olmuş?

BOŞLUKLARI DOLDURUNUZ.

 1. Bir gün canı…………………………………………………….. oynamak istemiş.
 2. Köylüler bu oyundan bıkmışlar……………………………………… demişler.
 3. Köylüler toplanıp………………………………………………………… gitmişler.

DOĞRU MU? YANLIŞ MI?

 1. Kurt köylülere saldırmış.
 2. Köylüler çobanı merak etmişler.